MIEDŹ

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

ANALIZA RYNKU

I PRODUKTU

 

Sprawdź, jak wygląda rynek paliw stałych

w Polsce i na świecie 

MIEDŹ

Jak powstają złoża miedzi?

Powstałe złoża miedzi mają różną genezę, często są również związane ze złożami srebra. W Polsce miedź występuje na obszarach sudeckim i przedsudeckim.. Złoża powstały około 200 milionów lat temu,było to ściśle związane ze skałami osadowymi, natomiast złoża występujące w Chile powstały na skutek aktywności sejsmiczne a te na terenach od Ameryki Południowej po Alaskę są efektem wypiętrzenia się płyt oceanicznych, w wyniku czego magma bogata w metale wydostaje się na powierzchnię. Cykle te są powtarzalne, stąd też tworzą się pasy złóż.

Jak wygląda rynek miedzi na świecie?

Rocznie wydobywa się około 19 mln ton miedzi. Obecnie na świecie znanych jest blisko 1000 rud, z czego wydobycie prowadzone jest zaledwie w 400 z nich. Największe wydobycie odbywa się na terenach Chile , Peru, Stanów Zjednoczonych oraz Chin. Wśród krajów europejskich najwięcej miedzi pochodzi z Rosji i Polski. Miedź stanowi blisko 16% ogólnej wartości wszystkich metali wydobywanych ze złóż na świecie. Wielobranżowe zastosowanie surowca i brak odpowiedniego substytutu warunkuje jego dobrą pozycję na rynku. Największą ilość pozyskanego surowca wykorzystują Chiny –blisko 3800 tys. ton, Chile –3060 tys. ton i Japonia –1540 tys.ton, a w Europie Rosja –862 tys. ton, Niemcy –689 tys. ton i Polska –429,4 tys. ton. oprócz wydobycia po raz pierwszy, wiele surowców, które nie są surowcami kopalnymi, można przetwarzać powtórnie.W przypadku miedzi ponowne przetworzenie miedzi jest bardzo łatwe. Mało tego, nie jest praktycznie możliwe odróżnienie czy konkretna partia miedzi pochodzi z pierwotnego wydobycia czy też z odzysku.

Jak wygląda rynek miedzi w Polsce?

Polska klasyfikuje się w czołówce państw posiadających największe złoża miedzi. Miedź KGHM trafia nie tylko na rynek krajowy, aż 80% miedzi produkowanej w Polsce jest eksportowane do kilkudziesięciu krajów świata na kilku kontynentach, co pokazuje jaki wydobywany u nas surowiec ma wpływ na zaspokojenie światowego popytu rynkowego. Do kluczowych odbiorców można zaliczyć Niemcy, Wielką Brytanię, USA, Francję i Kanadę.Wydobycie rudy miedzi w Polsce jest skoncentrowane w trzech kopalniach głębinowych: Lubin, Rudna i Polkowice-Sieroszowice, przetwarzanie rudy w Zakładach Wzbogacania Rud, a produkcja miedzi, srebra i innych produktów w hutach w Głogowie i Legnicy oraz walcowni Cedynia W czasie swojej ponad 50-letniej działalności wydobyły ponad miliard ton urobku i wyprodukowały 18 mln ton miedzi, a posiadane zasoby szacuje się co najmniej na kolejne 40 lat. Kopalna Rudna uważana jest za największą kopalnię rudy miedzi w Europie.