CO MOŻEMY ZROBIĆ

 

Ważne, aby świadomie i odpowiedzialnie

korzystać z dostępnych paliw 

6.jpg

ODPOWIEDZIALNA ROPA

           Wszyscy codziennie korzystamy z ropy naftowej, korzystając z samochodów, środków transportu publicznego, samolotów oraz innych pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi. Dużo mówi się obecnie o zmianach zachodzących w światowym klimacie oraz o sposobach, w jakich można je powstrzymywać, ograniczać. Głównym postulatem w tym kierunku jest odejście od silników spalinowych na rzecz innych alternatywnych napędów, jak napędy elektryczne, wodorowe etc. Czy to jednak jedyny sposób, aby ograniczyć wpływ ropy naftowej na środowisko? Co może zrobić prosty człowiek, niemający wpływu na wielkie koncerny paliwowe?

 

                Pierwszą rzeczą, która chyba każdemu nasuwa się na myśl, jest ograniczenie zużycia paliwa przez samochody. Można to zrobić w bardzo łatwy sposób –wystarczy zamiast własnego auta wybrać rower lub transport publiczny i w ten sposób dostawać się do pracy. Dzięki temu nie tylko nie zużywamy paliwa znajdującego się w naszych bakach, ale też dbamy o nasze zdrowie czy zyskujemy czas, który stracilibyśmy na stanie w korkach albo parkowanie. Coraz popularniejsza staje się również idea car poolingu, czyli podwożenia. To forma podróżowania, która polega na udostępnianiu wolnego miejsca we własnym samochodzie lub korzystania z wolnego miejsca w samochodzie innego użytkownika. Na zachodzie taka forma podróżowania jest bardzo popularna, a w Stanach Zjednoczonych są nawet specjalne pasy ruchu dla aut, w których podróżuje kilka osób. W Polsce carpooling jest kojarzony z podróżowaniem autostopem. Działa on na podobnej zasadzie, jednak jest bardziej spontaniczny i najczęściej bezpłatny. Carpooling zaś to np. wspólne umawianie się na dojazdy do pracy i partycypacja w kosztach, co oznacza, że można w ten sposób nie tylko ograniczać spaliny, lecz także oszczędzać pieniądze. W internecie można znaleźć wiele stron ułatwiających ludziom wspólne umawianie się na przejazdy, a podobną inicjatywę można znaleźć w serwisie społecznościowym Facebook. Ponadto mamy również pośredni wpływ na ilość paliwa wykorzystywaną w transporcie, wybierając produkty w sklepach. Jako odpowiedzialni konsumenci powinniśmy wybierać produkty lokalne. W ten sposób nie przyczyniamy się do tworzenia potrzeby długodystansowego transportu z produktami, które muszą przebyć długą drogę, zanim trafią do naszych koszyków, a więc wpływamy na długość transportu i zużycie paliwa.

 

              Z ropy naftowej nie produkuje się jedynie benzyny czy oleju napędowego. Ważnymiproduktamipowstającymiz tego surowca sąpolietyleni polipropylen. Powstają z niego m.in. foliowe torebki, rury hydrauliczne, butelki, zabawki itd. Są to najbardziej rozpowszechnione rodzaje tworzywa sztucznego, jednak niestety nie zawsze są bezpieczne. Butelki PET mogą np. pod wpływem promieni słonecznych wydzielać szkodliwe substancje, które przedostają się do przechowywanych w nich produktów spożywczych. Coraz częściej mówi się także o ksenoestrogenach, których zbyt duża ilość w organizmie może prowadzić do powstawania chorób nowotworowych. Mogą mieć także wpływ na rozwój chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy otyłość. Dlatego też powinno się ograniczać ilość plastiku obecnego w naszym życiu. Można robić to poprzez wybieranie produktów niezapakowanych w plastikowe folie oraz używanie wielorazowych opakowań. Ograniczenie kupowania napojów w plastikowych butelkach PET również przyniesie wiele korzyści. W zamian można zacząć korzystać w większym stopniu z wody kranowej. Jej jakość znacząco zwiększyła się, a jej picie pozwoli nam nie tylko zadbać o przyrodę, lecz także zadbać o naszą kieszeń. Wiele informacji na temat picia wody kranowej można znaleźć na stronie http://www.pijewodezkranu.org/.

 

                Plastik jest obecny w naszym życiu bardziej, niż może się nam wydawać. Można go znaleźć np. w naszej szafie, jako że jest obecny m.in. w ubraniach powstałych z akrylu, nylonu czy poliestru, guzikach, skarpetkach, bieliźnie czy biżuterii. Dlatego należy zwracać uwagę na to, z czego zrobione są ubrania, które chcemy zakupić. Wystarczy wybierać te wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów, jak konopie, bambus czy bawełna. Kupując warzywa

i owoce konsumenci powinni zwracać uwagę na to, czy są one ekologiczne i niepryskane. Większość nawozów i pestycydów powstaje w oparciu o ropę naftową. Przy produkcji kosmetyków także wykorzystuje się ropę naftową. Przykładem jest wazelina, która jest mieszaniną węglowodorów parafinowych, głównie dokozanu i trikozanu. Stosowana jest ona powszechnie w kosmetyce jako tłuszcz bazowy. Aby zmniejszyć ilość ropy naftowej w naszym życiu, wystarczy także nie używać jednorazowych długopisów, kupować muzykę w formacie mp3 zamiast w postaci płyt CD lub wybierać ekologiczne detergenty.

 

               Ropa naftowa jest obecna w naszym życiu cały czas, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Co prawda pojedynczy człowiek nie jest w stanie zmienić wielkości jej zużycia, jednak gdyby każdy zmienił swoje codzienne nawyki, z pewnością udałoby się osiągnąć imponujący wynik.Warto więc zwracać uwagę na to, co nas otacza, wyciągać z tego pewne wnioski i przyłożyć własną cegiełkę do ochrony klimatu