STAL

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

ANALIZA RYNKU

I PRODUKTU

 

Sprawdź, jak wygląda rynek paliw stałych

w Polsce i na świecie 

STAL

Jak powstaje stal?

Jest to stop żelaza i węgla poddany obróbce plastycznej. Zawartość węgla różni się w zależności od konkretnych typów stali. Do takiego stopu dodawane są również inne pierwiastki. Wszystko po to by uzyskać konkretne właściwości stali. Takimi pierwiastkami mogą być: chrom (zwiększa wytrzymałość), nikiel (obniża próg kruchliwości), mangan (zwiększa odporność na ścieranie), krzem (podwyższa twardość stali). Stal to jeden z najpopularniejszych elementów budowlanych oraz konstrukcyjnych. Spotkać możemy ją praktycznie na każdym kroku. To właśnie dzięki specjalnym dodatkom uzyskujemy rodzaj jaki potrzebujemy do danego produktu bądź konstrukcji. Stal charakteryzują specyficzne parametry takiej jak: granica sprężystości, wytrzymałość na rozciąganie czy sprężystość.

Jak wygląda rynek stali na świecie?

Największym producentem stali na świecie są Chiny. Wewrześniu 2019 wyprodukowały łącznie ponad 82 tysiące ton stali.Tuż za nimi są Indie,których w tym samym miesiącu produkcja wynosiła zaledwie 8900 ton. Miesięczna produkcja stali ogółem na świecie wynosi 151499 ton. W 2018 roku świat wyprodukował 1,808mld ton stali. Największą firmą zajmującą się tym surowcem jest ArcelorMittal. Roczna produkcja tego przedsiębiorstwa w 2018 roku wynosiła 96 tysięcy ton. Tuż za luksemburską spółką znajduje się chińskie przedsiębiorstwo China Baowu Group (67tysięcyton). Rynek stali w Polsce w ostatnich latach notuje spadki oraz boryka się z wieloma problemami. W 2017 roku eksportowaliśmy ponad 1,6 mln ton wyrobów płaskich (blachstalowych). W 2018 roku w Polsce wyprodukowano ponad 10 mln ton stali. Niestety producenci stali w naszym kraju zmagają się ze stale rosnącymi kosztami produkcji. Przyczyniają się do tego rosnące ceny energii oraz wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Problemy te mogą spowodować spadki w produkcji tego surowca w naszym kraju. Największą firmą działającą w kraju jest ArcelorMittal.

Alternatywy dla stali.

Alternatywną dla stali w przyszłości mogą stać się kompozyty. Często mają one zbliżone parametry wytrzymałościowe jednak są dużo lżejsze. Niestety ich produkcja jest trudna i droga. Występujące współcześnie rodzaje kompozytów to: kompozyty strukturalne, laminaty, mikrokompozyty. Jednym z popularniejszych kompozytów jest włókno węglowe. Charakteryzuje się ono o wiele większą wytrzymałością od stali. Do tego może być dowolnie kształtowane zachowując przy tym dosyć niską masę. Dzięki tym właściwością wykorzystywane jest między innymi przy produkcji sportowych samochodów, gdzie liczy się jak najmniejsza masa komponentów przy zachowaniu dużej wytrzymałości.