Odpowiedzialne
UBEZPIECZENIA

Zabezpieczenie finansowe to jedna z przyczyn dla których decydujemy się na zakup ubezpieczenia. W przypadku negatywnych zdarzeń, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć możemy zapewnić sobie ochronę. Rzadko jednak myślimy o ryzyku chorób bądź wypadków, a koszty ubezpieczeń nie zachęcają do wyboru, dlatego ubezpieczenia nieobowiązkowe w Polsce nie są zbyt popularne. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń prywatne ubezpieczenie zdrowotne w 1 półroczu 2020r. posiadało ponad 3 mln Polaków, co mimo wszystko jest wartością o 13,1 % większą niż w poprzednim roku.
Rodzaje ubezpieczeń w Polsce
Ubezpieczenia gospodarcze:
Ubezpieczenia majątkowe (komunikacyjne oraz domu i mieszkania)
Ubezpieczenia osobowe (na życie lub dożycie określonego wieku, ubezpieczenia NNW, zdrowotne)
Ubezpieczenia społeczne:
Ubezpieczenia emerytalne
Ubezpieczenia rentowe
Ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe
WPŁYW SEKTORA UBEZPIECZEŃ
NA GOSPODARKĘ
Ubezpieczenia pełnią w gospodarce funkcję stabilizacyjną. Dają gwarancję równowagi ekonomicznej, dzięki czemu pozwalają na rozwój Polski oraz Polaków. Dane GUS z 2018r. wskazują sektor ubezpieczeniowy jako jeden z największych inwestorów instytucjonalnych w Polsce. Branża generuje wpływ stanowiący ok. 2% PKB kraju, w przypadku wszelkich zakłóceń produkcyjnych (np. pożar, kradzież) zapewnia ubezpieczonym firmą wypłatę odszkodowań, które pozwolą uniknąć długotrwałych przestojów i ograniczenia liczby pracowników. W 2018r. zostało wypłacone 10,7 mln. szt. odszkodowań i świadczeń, które zniwelowały negatywne skutki wielu codziennych sytuacji i poprawiły dobrobyt społeczeństwa. Ubezpieczenia są źródłem finansowania świadczeń zdrowotnych, dlatego odgrywają istotną role przy wsparciu publicznego systemu ochrony zdrowia.
W Polsce zużycie papieru jest co najmniej dwukrotnie wyższe od średniej światowej, w trosce o środowisko przedsiębiorstwa powinny prowadzić cyfrową dokumentację, aby uniknąć generowania dużych ilości papieru. Dodatkowo w biurze można zastosować żarówki energooszczędne i recykling. Trzeba również pamiętać o pracownikach, ponieważ to oni budują wizerunek firmy. Dobrymi praktykami jest dbanie o edukacje pracowniczą, zapewnianie równych szans rozwoju czy ułatwianie pracy młodym matkom i kobietom w ciąży. Zadowolenie w pracy sprawia, że pracownicy identyfikują się z firmą oraz jej ideami i tym zwiększają wartość firmy.
Sektor ubezpieczeń jest raczej negatywnie odbierany przez społeczeństwo, ponieważ zazwyczaj związany jest z nieprzyjemnymi sytuacjami w życiu. Jedną z metod ocieplenia swojego wizerunku jest CSR - społeczna odpowiedzialność biznesu i dlatego tak ważne jest, żeby wdrożyć tą strategię w swoim przedsiębiorstwie. Wprowadzenie kompleksowej strategii CSR zajmuje jednak dużo czasu, planowania i nakładów finansowych, dlatego warto zacząć od zmian w organizacji.
Ubezpieczenia ze względu na swoją dziedzinę, aby wzbudzić większe zaufanie klientów powinni organizować programy edukacyjne kampanie i akcje społeczne dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
LIDERZY POLSKIEGO RYNKU INTERNETU
Zdecydowanym liderem pod względem liczby użytkowników Internetu, świadczącym usługi telekomunikacyjne jest Orange Polska, której udział w rynku wynosi 30,1%.
Na drugim miejscu usytuował się T-Mobile z udziałem na poziomie 8,8% z kolei na miejscu trzecim znalazł się P4 z udziałem 8,4%.
Liczba użytkowników korzystających z Internetu w Polsce regularnie rośnie. W 2019 roku z internatu korzystało z niego aż 16,2 mln użytkowników co oznacza, że przyrost wynosił ze strony klientów korzystających z Internetu mobilnego.