Odpowiedzialna
BENZYNA
JAK POWSTAJE BENZYNA?
To ciekła substancja wydobywana z wnętrza ziemi. Składa się z mieszaniny naturalnych węglowodorów. Jest jednym z najważniejszych surowców na świecie. Wykonuje się z niej mnóstwo pochodnych produktów. Czysta ropa wydobyta z ziemi ma niewiele zastosowań. Dopiero poddana rafinacji nadaje się do szerszych zastosowań. To dzięki rafinacji z ropy można wydobyć np. benzynę, naftę czy oleje. Światowy poziom wydobycia ropy reguluje organizacja OPEC.
Ropa naftowa stanowi podstawę do produkcji wielu produktów m.in. są to:
paliwa: benzynę, olej napędowy i opałowy
wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki i środki odtłuszczające
polipropylen - jedno z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych
Powierzchnie dróg, po których codziennie przemieszczają się miliony ludzi wykonywane są z asfaltu. To również jeden z produktów ropopochodnych. Jak widać, ropa naftowa to jeden z podstawowych surowców utrzymujących współczesną cywilizację. Przed rafinacją ropa naftowa to w pewnym sensie zbiór wszystkich substancji chemicznych jakie potrzebuje człowiek, by funkcjonować we współczesnym świecie.
RYNEK ŚWIATOWY
Głównym potentatem wydobycia ropy naftowej jest USA. W 2019 roku produkcja w tym kraju wyniosła 746,7 mln ton. Jest to prawie 16,7% światowego wydobycia. Zaraz za USA w rankingach utrzymuje się Rosja oraz Arabia Saudyjska, posiadając udział w światowym rynku kolejno 12,7% oraz 12,4%.
RYNEK POLSKI
Wydobycie ropy naftowej w Polsce rozpoczęło się w 1852 roku, we wsi Siary pod Gorlicami. Istniejący tam jeszcze szyb jest najstarszym szybem naftowym na świecie. Pierwsza polska kopalnia ropy powstała w 1854 roku z inicjatywy Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce koło Krosna.
Obecnie w naszym kraju ropę wydobywa się z 87 złóż, zlokalizowanych na Niżu Polskim, w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim, a także w Karpatach i zapadlisku przedkarpackim. W 2019 roku wydobycie ropy naftowej w Polsce wyniosło 936,76 tys. ton, co stanowi 0,02% światowego wydobycia.
OGRANICZANIE
CO MOŻEMY ZROBIĆ?
Wszyscy codziennie korzystamy z ropy naftowej, korzystając z samochodów, środków transportu publicznego, samolotów oraz innych pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi. Dużo mówi się obecnie o zmianach zachodzących w światowym klimacie oraz o sposobach, w jakich można je powstrzymywać. Głównym postulatem w tym kierunku jest odejście od silników spalinowych na rzecz innych alternatywnych napędów, jak napędy elektryczne, wodorowe etc. Czy to jednak jedyny sposób, aby ograniczyć wpływ ropy naftowej na środowisko? Co może zrobić prosty człowiek, niemający wpływu na wielkie koncerny paliwowe?
1) Pierwszą rzeczą, która chyba każdemu nasuwa się na myśl, jest ograniczenie zużycia paliwa przez samochody.
Można to zrobić w bardzo łatwy sposób –wystarczy zamiast własnego auta wybrać rower lub transport publiczny i w ten sposób dostawać się do pracy. Dzięki temu nie tylko nie zużywamy paliwa znajdującego się w naszych bakach, ale też dbamy o nasze zdrowie czy zyskujemy czas, który stracilibyśmy na stanie w korkach albo parkowanie.
Coraz popularniejsza staje się również idea car poolingu, czyli podwożenia. To forma podróżowania, która polega na udostępnianiu wolnego miejsca we własnym samochodzie lub korzystania z wolnego miejsca w samochodzie innego użytkownika. Na zachodzie taka forma podróżowania jest bardzo popularna, a w Stanach Zjednoczonych są nawet specjalne pasy ruchu dla aut, w których podróżuje kilka osób.
W Polsce carpooling jest kojarzony z podróżowaniem autostopem. Działa on na podobnej zasadzie, jednak jest bardziej spontaniczny i najczęściej bezpłatny. Carpooling zaś to np. wspólne umawianie się na dojazdy do pracy i partycypacja w kosztach, co oznacza, że można w ten sposób nie tylko ograniczać spaliny, lecz także oszczędzać pieniądze. W Internecie można znaleźć wiele stron ułatwiających ludziom wspólne umawianie się na przejazdy, a podobną inicjatywę można znaleźć w serwisie społecznościowym Facebook.
2)Ponadto mamy również pośredni wpływ na ilość paliwa wykorzystywaną w transporcie, wybierając produkty w sklepach. Jako odpowiedzialni konsumenci powinniśmy wybierać produkty lokalne. W ten sposób nie przyczyniamy się do tworzenia potrzeby długodystansowego transportu z produktami, które muszą przebyć długą drogę, zanim trafią do naszych koszyków, a więc wpływamy na długość transportu i zużycie paliwa.
Plastik jest obecny w naszym życiu bardziej niż może się nam wydawać. Można go znaleźć np. w naszej szafie, jako że jest obecny m.in. w ubraniach powstałych z akrylu, nylonu czy poliestru, guzikach, skarpetkach, bieliźnie czy biżuterii. Dlatego należy zwracać uwagę na to, z czego zrobione są ubrania, które chcemy zakupić. Wystarczy wybierać te wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów, jak konopie, bambus czy bawełna.
Kupując warzywa i owoce konsumenci powinni zwracać uwagę na to, czy są one ekologiczne i niepryskane. Większość nawozów i pestycydów powstaje w oparciu o ropę naftową.
Przy produkcji kosmetyków także wykorzystuje się ropę naftową. Przykładem jest wazelina, która jest mieszaniną węglowodorów parafinowych, głównie dokozanu i trikozanu. Stosowana jest ona powszechnie w kosmetyce jako tłuszcz bazowy.
Aby zmniejszyć ilość ropy naftowej w naszym życiu, wystarczy także nie używać jednorazowych długopisów, kupować muzykę w formacie mp3 zamiast w postaci płyt CD lub wybierać ekologiczne detergenty.
Ropa naftowa jest obecna w naszym życiu cały czas, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Co prawda pojedynczy człowiek nie jest w stanie zmienić wielkości jej zużycia jednak, gdyby każdy zmienił swoje codzienne nawyki, z pewnością udałoby się osiągnąć imponujący wynik. Warto więc zwracać uwagę na to, co nas otacza, wyciągać z tego pewne wnioski i przyłożyć własną cegiełkę do ochrony klimatu.