top of page

Odpowiedzialna
TELEKOMUNIKACJA

close-up-of-male-hands-using-smartphone.jpg

ZMIANY NA RYNKU

W 2019 roku wartość rynku telekomunikacyjnego wynosiła 39,6 mld zł, co oznacza, że urósł on 0,4 mld zł w porównaniu z rokiem poprzednim. 
W ostatnich kilku latach w Polsce wartość rynku telekomunikacyjnego systematycznie malała, jednak ta tendencja zmieniła się i na koniec 2019 roku, łączna liczba aktywnych kart wynosiła 52,2mln. 

Wartość rynku usług telefonii komórkowej w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 6 mln zł. 
Rynek telefonii stacjonarnej maleje z roku na rok tak samo jak liczba jego użytkowników. Wyniki operatorów wynosiły jedynie 1,6 mld zł a liczba abonamentów 3,5 mln w porównaniu z operatami telefonii komórkowej różnica jest kolosalna. 

ROZWÓJ TECHNOLOGII ŚWIATŁOWODOWEJ

Coraz to popularniejszą tendencją staje się ciągłe rozwijanie długości sieci linii światłowodowych, które pod koniec roku w Polsce wyniosła 379 tys. km a wraz z nimi zwiększyła się liczba węzłów światłowodowych. Pandemia koronawirusa zrewolucjonizowała rynek telekomunikacyjny pod względem stymulacji popytu na usługi dostępu do Internetu. Zmienił się również sposób w jaki użytkownicy myślą o dostępie do Internetu w nowej rzeczywistości z uwagi na konieczność korzystania z pracy zdalnej lub zajęć online w związku z czym w roku 2020 można spodziewać się wzrostu poziomu wskaźnika wykorzystania usług dostępu Internetowego o wysokiej prędkości.

POLSKI RYNEK

TELEKOMUNIKACYJNY NA TLE UNII EUROPEJSKIEJ

Najważniejszą usługą przedsiębiorstw  telekomunikacyjnych jest zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu.
 
Polska znajduje się wśród 5 krajów mających najniższe ceny za usługi dostarczania Internetu wśród krajów Unii Europejskiej, natomiast najwyższe oferuje Luksemburg, Cypr oraz Grecja. 

LIDERZY POLSKIEGO RYNKU INTERNETU

Zdecydowanym liderem pod względem liczby użytkowników Internetu, świadczącym usługi telekomunikacyjne jest Orange Polska, której udział w rynku wynosi 30,1%.

Na drugim miejscu usytuował się T-Mobile z udziałem na poziomie 8,8% z kolei na miejscu trzecim znalazł się P4 z udziałem 8,4%.   

Liczba użytkowników korzystających z Internetu w Polsce regularnie rośnie. W 2019 roku z internatu korzystało z niego aż 16,2 mln użytkowników co oznacza, że przyrost wynosił ze strony klientów korzystających z Internetu mobilnego.

bottom of page