top of page

Odpowiedzialna
TELEKOMUNIKACJA

Telekomunikacja: Tekst
close-up-of-male-hands-using-smartphone.jpg
Telekomunikacja: Obraz

ZMIANY NA RYNKU

W 2019 roku wartość rynku telekomunikacyjnego wynosiła 39,6 mld zł, co oznacza, że urósł on 0,4 mld zł w porównaniu z rokiem poprzednim. 
W ostatnich kilku latach w Polsce wartość rynku telekomunikacyjnego systematycznie malała, jednak ta tendencja zmieniła się i na koniec 2019 roku, łączna liczba aktywnych kart wynosiła 52,2mln. 

Wartość rynku usług telefonii komórkowej w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 6 mln zł. 
Rynek telefonii stacjonarnej maleje z roku na rok tak samo jak liczba jego użytkowników. Wyniki operatorów wynosiły jedynie 1,6 mld zł a liczba abonamentów 3,5 mln w porównaniu z operatami telefonii komórkowej różnica jest kolosalna. 

Telekomunikacja: Tekst

ROZWÓJ TECHNOLOGII ŚWIATŁOWODOWEJ

Coraz to popularniejszą tendencją staje się ciągłe rozwijanie długości sieci linii światłowodowych, które pod koniec roku w Polsce wyniosła 379 tys. km a wraz z nimi zwiększyła się liczba węzłów światłowodowych. Pandemia koronawirusa zrewolucjonizowała rynek telekomunikacyjny pod względem stymulacji popytu na usługi dostępu do Internetu. Zmienił się również sposób w jaki użytkownicy myślą o dostępie do Internetu w nowej rzeczywistości z uwagi na konieczność korzystania z pracy zdalnej lub zajęć online w związku z czym w roku 2020 można spodziewać się wzrostu poziomu wskaźnika wykorzystania usług dostępu Internetowego o wysokiej prędkości.

Telekomunikacja: Tekst

POLSKI RYNEK

TELEKOMUNIKACYJNY NA TLE UNII EUROPEJSKIEJ

Najważniejszą usługą przedsiębiorstw  telekomunikacyjnych jest zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu.
 
Polska znajduje się wśród 5 krajów mających najniższe ceny za usługi dostarczania Internetu wśród krajów Unii Europejskiej, natomiast najwyższe oferuje Luksemburg, Cypr oraz Grecja. 

Telekomunikacja: Tekst

LIDERZY POLSKIEGO RYNKU INTERNETU

Zdecydowanym liderem pod względem liczby użytkowników Internetu, świadczącym usługi telekomunikacyjne jest Orange Polska, której udział w rynku wynosi 30,1%.

Na drugim miejscu usytuował się T-Mobile z udziałem na poziomie 8,8% z kolei na miejscu trzecim znalazł się P4 z udziałem 8,4%.   

Liczba użytkowników korzystających z Internetu w Polsce regularnie rośnie. W 2019 roku z internatu korzystało z niego aż 16,2 mln użytkowników co oznacza, że przyrost wynosił ze strony klientów korzystających z Internetu mobilnego.

Telekomunikacja: Tekst
bottom of page