top of page

Odpowiedzialny
WĘGIEL KAMIENNY

41a1fa91-7f22-47cf-a5a9-4ce5ff98c523_f1400x900.jfif

W JAKI SPOSÓB POWSTAJE WĘGIEL KAMIENNY ?

Węgiel ten ma pochodzenie organiczne, powstaje ze szczątków drzew i innych roślin. Zebranie dużej ilości martwego drewna w wodzie lub bagnie przy odpowiednio wysokiej temperaturze    i ciśnieniu pozwala na powolne przekształcenie się tego materiału w węgiel.

RYNEK WĘGLA KAMIENNEGO

NA ŚWIECIE

Węgiel był jednym z istotniejszych źródeł energii pierwotnej na świecie i zajmował drugie miejsce, zaraz po ropie naftowej. Wśród głównych producentów węgla kamiennego czołową pozycje utrzymują Chiny, które w 2018 r. wydobyły 3,55 mld ton tego surowca. Mimo to produkcja węgla na świecie spada, co spowodowane jest m.in. spowolnieniem gospodarki największego konsumenta tego surowca, jakim są Chiny oraz polityką dekarbonizacyjną.   W krajach UE czołową pozycję wśród producentów węgla kamiennego zajmuje Polska, która w 2019 r. wydobyła 61,5 mln ton. Unia Europejska przez wiele lat pozostawała największym importerem węgla energetycznego na świecie i dopiero w 2012 r. wyprzedziły ją Chiny. Wśród głównych importerów węgla kamiennego w Unii Europejskiej w 2019 r. pozostawały Niemcy (45,0 mln ton). Największy, blisko 60-procentowy spadek importu węgla, zanotowała Wielka Brytania, w związku z podniesieniem podatku emisyjnego. Głównym dostawcą węgla na rynek Unii Europejskiej była w 2018 r. Rosja. 

Najważniejszymi miejscami wydobycia węgla kamiennego na świecie są: 

  • Europa - zagłębia Górnośląskie w Polsce, Ruhry i Saary w Niemczech, Yorkshire i Northumberland w Wielkiej Brytanii, Peczorskie w Rosji oraz Donieckie na Ukrainie 

  • Azja - zagłębia: Datong, Kailuang i Fushun w Chinach, Damodar w Indiach, Kuźnieckie w Rosji oraz Karagandzkie i Ekibastuskie w Kazachstanie 

  • Ameryka Północna - zagłębia: Appalaskie, Wewnętrzne oraz w stanach Wyoming i Kolorado w USA 

  • Afryka - okolice Johannesburga w RPA 

  • Australia - zagłębie Newcastle. 

Najwięksi producenci węgla kamiennego na świecie to: Chiny, USA, RPA, Australia, Rosja.

RYNEK WĘGLA KAMIENNEGO W POLSCE

Na dzień 31.12.2019 roku zasoby bilansowe wszystkich krajowych złóż węgla kamiennego wynosiły 64,33 mld ton. Złoża zagospodarowane stanowiły 42,33% tych zasobów, czyli 27,23 mld ton. Istotne znaczenie w zapotrzebowaniu rynku mają poszczególne typy tego surowca. Wśród zasobów operatywnych analizowanych w całym złożu, dominuje węgiel energetyczny typów 31 – 33. Stanowi on ponad 56% zasobów ogółem oraz ponad 56% zasobów udostępnionych. Pozostała część bazy zasobów operatywnych to węgiel koksowy, z przewagą typu 34, wykorzystywanego do produkcji koksu przemysłowo-opałowego oraz jako składnik mieszanki koksowej.

bottom of page